Чорнобиль міг знести всю Європу, яkби не троє уkраїнсьkих героїв: подвиг, яkий не можна забувати…

Учора минули 33-ті роковини трагедії, що сталася на Чорнобильській АЕС: вона зруйнувала тисячі доль, а наслідки аварії ми бачимо й донині.

Український громадський активіст В’ячеслав Сєдой у своєму Facebook-акаунті нагадав про героїв, завдяки яким вижили мільйони людей.


“Лише через п’ять днів після вибуху, 1 травня 1986 року, радянська влада в Чорнобилі зробила страшне відкриття: активна зона реактора, що вибухнув, все ще плавилася. У ядрі містилося 185 тонн ядерного палива, а ядерна реакція тривала з жахливою швидкістю. Під цими 185 тоннами розплавленого ядерного матеріалу знаходився резервуар із п’ятьма мільйонами галонів води.


Вода використовувалася на Чорнобильській АЕС як теплоносій, і єдиним, що відокремлювало ядро реактора, що плавився, від води, була товста бетонна плита. Активна зона, що плавилася, повільно пропалювала цю плиту, спускаючись до води в тліючому потоці розплавленого радіоактивного металу. Якби це розпечене до білого, плавиться ядро реактора торкнулося води, воно б викликало масивний, забруднений радіацією паровий вибух. Результатом могло б стати радіоактивне зараження більшої частини Європи. За кількістю загиблих перший чорнобильський вибух виглядав би незначною подією”, – написав блогер.


Наслідки аварії на Чорнобильській АЕС могли бути гіршими


Згідно з підрахунками міжнародної команди фізиків, наслідки для всього світу стали б катастрофічними. Випаровування в реакторі на Чорнобильській АЕС спровокувало б ядерний вибух, здатний знищити територію в 200 квадратних кілометрів. Від Києва, як і від більшої частини північної України, нічого б не залишилося. Ба більше, частина вчених упевнена в тому, що вибух міг би зробити непридатною для життя більшу частину Європи. Вся нинішня територія України, більша частина Росії та Європи стали б непридатними для життя на цілих п’ятсот тисяч років.

Три інженери, які працювали того дня на реакторі, не допустили розвитку цього сценарію. Побачивши, що розплавлене ядро пропалювало бетонну плиту і наближалося до води, відважні радянські інженери швидко створили план із запобігання розвитку небезпечної ситуації. Вони вирішили, що крізь затоплені камери четвертого реактора до теплоносія на Чорнобильській АЕС вирушать три людини. Їхнє завдання полягало в тому, щоб відкрити запірні клапани і залити розплавлений матеріал активної зони реактора водою, що витекла. Це в буквальному сенсі врятувало мільйони життів не тільки українців, а й жителів Європи.


Герої, які врятували Європу


Характерно, що виконати це завдання зголосилося троє добровольців. Вони, люди зі спеціальною освітою, прекрасно знали, що прирікають себе на мученицьку загибель, але були готові пожертвувати власними життями заради того, щоб жили інші. Чоловіки попрощалися з колегами, вдягнули спорядження і занурилися в смертоносний басейн. Завдяки їхнім відчайдушним зусиллям, що увінчалися успіхом, вдалося уникнути другого вибуху. Але три герої зіткнулися з наслідками буквально відразу ж. Протягом наступних днів у трьох стали проявлятися неминучі і безпомилкові симптоми: променева хвороба. Усі троє прожили всього кілька тижнів, їхній кінець був моторошним. Їх звали Олексій Ананенко, Валерій Беспалов і Борис Баранов. Люди, які без сумнівів віддали свої життя на благо людства просто тому, що це правильно.