Сьогодні 28 січня Цеpковне свято. Що нів’якому разі не можна pобити вдома, щоб не накликати біди й нeщастя на цілий рік

28 січня за новим церковним календарем згадують преподобного Єфрема Сиріна. У народному календарі – Єфремов день.

Чим відомий святий, з якими молитвами до нього звертаються, традиції та заборони цього дня, а також що відзначають у православній церкві 28 січня за старим стилем – розповідаємо в матеріалі.

28 січня 2024 року – яке сьогодні церковне свято за новим і старим календарем.

28 січня (10 лютого за старим стилем) – день пам’яті преподобного Єфрема Сиріна, якого називають учителем покаяння.

Єфрем жив у IV столітті в Месопотамії (нині територія Іраку). Він був родом із сім’ї землеробів, батьки намагалися виховати його благочестивою людиною. Але він, будучи юним, часто затівав сварки, бо вирізнявся важким характером і навіть сумнівався в промислі Божому, поки з ним не стався один випадок.

Якось Єфрема несправедливо звинуватили в крадіжці овець і на 70 днів посадили до в’язниці, де теж сиділи хибно звинувачені люди. Молодий чоловік не міг зрозуміти, чому безневинні очікують на суд, і якось уночі почув голос – той велів йому згадати свої ранні гріхи. Єфрем пригадав і розповів співкамерникам історію, як він випустив із загону чужу корову і її розтерзали звірі. Інші також почали згадувати свої проступки.

Далі сталося несподіване: на суді Єфрема та всіх невинних виправдали, а знайшли справжніх винуватців злочинів. Молодий чоловік був настільки вражений, що вийшов із в’язниці, вирішив стати пустельником і пішов у гори, де практично весь час молився і тлумачив священні писання. Майже 15 років Єфрем провів в учнях у знаменитого подвижника святого Якова, а також довгий час жив у монастирі поблизу міста Едесса в Сирії. Там він став учителювати, а кожну свою проповідь починав викриттям своїх гріхів.

Преподобний Єфрем став автором багатьох молитов і піснеспівів, які використовуються в церковному богослужінні. Кожного дня Великого посту читають його покаянну молитву, що закликає до духовного оновлення “Господи і Владико живота мого…”.

Свято 28 січня за старим стилем – день пам’яті преподобного Павла Фівейського. Раніше ми розповідали, що можна і не можна робити на церковне свято 15 січня.

За прикметами дня судили, якими будуть погода найближчим часом і влітку:

якщо день вітряний – сирим буде весь рік;
ліс почорнів – чекай тепла;
яскраві зірки – до морозу, тьмяні – до тепла;
ясний день видався – літо буде спекотним і сухим.
У народному календарі 28 січня – свято “Єфремов день”, “Єфрем-вітродуй” і “Запічник”. Єфрема в народі асоціювали з домовиком, “іменини” якого відзначають також цього дня.

Що не можна робити 28 січня

Що сьогодні не можна робити:

лихословити, сваритися, робити непристойні вчинки;
відмовляти в допомозі та милостині;
ображати тварин.

У народі вважається дуже поганою прикметою цього дня вбивати в будинку будь-яких комах: павуків, цвіркунів і навіть тарганів – можна накликати біди й нещастя. Заборонено також ображати кішок або інших вихованців.

Що можна робити 28 січня

У день пам’яті святого Єфрема добре покаятися у своїх проступках, як це свого часу зробив сам святий, попросити в Господа вибачення і в тих, кому завдали неприємностей. До преподобного Єфрема Сирина звертаються, коли долають злість і гнів, святого просять напоумити чоловіків, схильних розпускати руки, моляться за мир у сім’ї, домі та державі.

28 січня – іменини сьогодні

Іменини сьогодні за церковним календарем відзначають: Володимир, Георгій, Єфрем, Ігнатій, Ольга, Федір.Джерело