22 січня Цеpковне cвято! Відомо що категорично заборонено виносити в цей день з дому, щоб ненакликати біди

Яке сьогодні свято відзначають віряни, заборони дня і в кого іменини.

22 січня за новим церковним календарем православні віряни згадують святого апостола від 70-ти Тимофія. У народному календарі – Тимофіїв день.

Про його традиції, прикмети і що відзначають у церкві 22 січня за старим стилем – розповідаємо нижче.

22 січня 2024 року – яке сьогодні церковне свято за новим і старим календарем
22 січня (4 лютого за старим стилем) – день пам’яті апостола від 70-ти Тимофія, учня апостола Павла і першого єпископа Ефеса.

Апостол Тимофій жив I столітті, був родом із міста Лістри в Малій Азії. Одного разу до них у місто з проповіддю християнства прийшли апостоли Павло і Варнава.

За молитвою святого Павла в місті був зцілений кульгавий від народження юнак. Після цього багато жителів увірували в Христа і охрестилися, серед них – і Тимофій з матір’ю Евнікою і бабкою Лоїдою.

Тимофій став ревним учнем апостола Павла, а незабаром – його супутником і помічником у проповідях. Апостол Павло називав Тимофія своїм сином. Через 15 років Павло висвятив Тимофія на єпископа Ефеської Церкви.

Святий Тимофій закінчив своє життя мученицьки: коли в Ефесі язичники здійснювали свято на честь ідолів, апостол намагався зупинити їх і проповідувати віру в Христа. Язичники в люті накинулися на святого і побили камінням. У IV столітті святі мощі апостола Тимофія перенесли до Царгорода, до храму Святих Апостолів.

Також 22 січня за новим стилем у церкві вшановують пам’ять преподобномученика Анастасія Персянина і преподобномученика Анастасія Печерського, диякона.

Свято 22 січня за старим стилем – день пам’яті мученика Полієвкта і преподобного Євстратія.

Про що говорять прикмети на 22 січня

Помічено, що на Тимофія морози міцніші, ніж на Водохреще, тому їх і прозвали тимофіївськими. За прикметами дня судять про погоду і врожай:

скло в домі “запітніло” – до потепління;
на вікнах з’явилися морозні візерунки – холоди будуть ще довго;
снігопад на Тимофія – до гарного врожаю зернових, а сонце – до ранньої весни.
У народному календарі 22 січня – свято Тимофій-напівзимник. Свою назву “напівзимник” Тимофій отримав за те, що день його поминання вважається серединою зими.

Що не можна робити 22 січня
Є кілька заборон у цей день – що сьогодні не можна робити:

лихословити, лаятися, ображати будь-кого, як людей, так і тварин;
впадати у відчай;
відмовляти в допомозі;
байдикувати.

Народні прикмети не радять цього дня вирушати в далеку дорогу – можуть наздогнати невдачі, а також виносити сміття – щоб не викинути благо.

Що можна робити 22 січня

Святому апостолу Тимофію моляться за здоров’я, дарування сил, допомогу в справах, зміцнення віри і наставлення на шлях істинний.

Цього дня за старих часів перевіряли засіки – було важливо, щоб корму для худоби, зерна, овочів вистачило до нового врожаю. Якщо раптом виявляли, що запасів мало, то намагалися економити.

22 січня – іменини сьогодні
Іменини сьогодні за церковним календарем відзначають Анастасія, Юхим, Тимофій, Макар, Петро, Микола, Іван, Гавриїл.

Раніше ми публікували православний календар на січень 2024 зі святами за новим стилем.Джерело