Відключення Росії від SWIFT стане ядерним ударом по економіці РФ. Подивіться на що наважилась Європа

Після закінчення будівництва газопроводу “Північний потік-2” чутки про те, що Росію можуть від’єднати від SWIFT, спалахнули з новою силою. 16 вересня Європарламент закликав країни ЄС дати відсіч Кремлю, якщо він продовжить вести свою агресивну політику.Одним із методів боротьби з РФ може стати від’єднання країни від міжнародної платіжної системи. OBOZREVATEL розібрався, в якому випадку Євросоюз піде на такий крок і чим це може обернутися для російського режиму.

Пише https://world-news.video

Що відбувається?

Європарламент ухвалив резолюцію щодо відносин Європейського Союзу з Росією. У документі сказано, що ЄС повинен продовжувати підтримувати держави “Східного партнерства”, такі як Україна і Грузія, а також просувати реформи й основні свободи в регіоні.

У тексті йдеться, що газопровід “Північний потік-2” ризикує посилити домінування РФ і залежність ЄС від російського газу. Також він піддає Україну агресії з боку Росії й повинен бути негайно зупинений, навіть якщо його будівництво завершене.

Крім цього, ЄС повинен бути готовий використовувати свої важелі впливу і закликати до вилучення РФ з платіжної системи SWIFT – щоб утримати Кремль від подальшої агресивної поведінки.

“ЄС повинен бути готовий використовувати свій вплив і закликати до від’єднання Росії від платіжної системи SWIFT, щоб утримати російську владу від подальшої агресивної поведінки, і повинен бути готовий поступово припинити імпорт нафти і газу з Росії, якщо російська влада продовжить свої погрози на адресу держав-членів та військові дії проти країн Східного партнерства”, – йдеться в повідомленні.

А що таке SWIFT і чому він такий важливий?

Це міжнародна система, в якій банки обмінюються інформацією про платежі. Її використовують тисячі фінансових організацій по всьому світу – близько 10 тисяч банків.

SWIFT – це не платіжна система, на зразок VISA або MasterCard, а зручний і дешевий інтерфейс інформаційного супроводу міжбанківських платежів.

Наприклад, коли банку потрібно відправити платіж в інший банк, він готує повідомлення, шифрує його з допомогою спеціальної програми, а після відправляє через термінал своєму контрагенту. Все це відбувається в межах SWIFT.

Щоб продемонструвати важливість і безальтернативність системи, порівняємо її з соціальною мережею Facebook: навіть якщо врахувати, що в неї є огріхи або незручний інтерфейс, люди все одно продовжать нею користуватися, тому що звикли і так склалося історично.

А чи можуть від’єднати від SWIFT?

Так, в історії вже були подібні випадки. Наприклад, у 2012 році США змусили SWIFT від’єднати від системи іранські банки, які були пов’язані з ядерною програмою.

Після окупації Криму західні держави закликали від’єднати від SWIFT Росію, однак у підсумку до реальних кроків так і не дійшло. Але в 2017 році російські РНКБ і Темпбанк втратили можливість використовувати систему через американські санкції.

Чим від’єднання обернеться для Кремля?

Передбачити наслідки від’єднання Росії дуже складно – все залежатиме від формулювання заборони. У разі якщо під санкції потраплять усі банки країни, то РФ фактично опиниться у фінансовій ізоляції. Такого у світовій історії ще не було.

Якщо обмеження зачеплять тільки частину банків, тоді наслідки будуть не настільки руйнівними. Але в будь-якому випадку це призведе до паралічу російської економіки, яка і так страждає через західні санкції.

Ось можливі наслідки від’єднання Росії від SWIFT:

переказати гроші в країну буде практично неможливо, тільки обхідними шляхами – через рахунки в банках ОАЕ, Туреччини, Іраку або Тайваню. Більшість європейських інвесторів або покупців цього робити не буде;

валютний шок – долар і євро знову кинуться тестувати найвищі рівні;

за межами країни росіяни не зможуть використовувати банківські картки MasterCard і VISA;

виникнуть проблеми з міжнародними перерахуваннями, зокрема й доларовими. Гроші йтимуть набагато довше. Це передусім зачепить імпортерів і експортерів – а для “малого” та “середнього” бізнесу це означатиме фактичну смерть;

терміни поставок іноземних товарів будуть зриватися, це призведе до дефіциту в магазинах.

Перший президент України Леонід Кравчук називав введення подібних санкцій катастрофою для Росії. За його словами, у Кремля є тільки один варіант – “мільярди готівки у валізах”.

“Це будуть не просто наслідки, а катастрофічні наслідки. Уявіть собі: Росія експортує газ, але не може отримати за це долари, тому що немає механізмів оплати газу в рублях – такої валюти, визнаної світом, не існує… Це означає, що Росія може вести торгівлю тільки з країнами, які будуть розраховуватися або рублями, або іншими валютами, але не доларом і не євро”, – відзначав він.

Дипломат і експерт у галузі міжнародного права Володимир Василенко у коментарі OBOZREVATEL відзначав, що від’єднання від SWIFT – це “найжорсткіші санкції, які пропонували ввести щодо будь-якої держави”.

“Джерелом усіх проблем у світі сьогодні є Росія. Вона грубо порушує норми міжнародного права, створює хаос у західних країнах. Захід не проводить чіткої політики щодо Росії, і це створює небезпеку для самого Заходу. Поблажливе ставлення до Росії, всілякі поступки, спроби умиротворити її тільки розпалюють її апетит і заохочують до подальших агресивних дій. Треба створити умови, коли РФ не зможе використовувати енергоресурси як геополітичну зброю”, – вважає він.

Водночас експредставник України при ООН Володимир Єльченко впевнений, що поки Захід не буде використовувати цей важіль тиску – “але якщо Росія й далі буде так поводитися, то ця перспектива може бути реалізована”.

Дипломат зазначив, що від’єднання від SWIFT є непростим кроком, оскільки постраждати можуть також і партнери Росії на Заході. “Але я вважаю, що це найбільш істотний крок у подальших санкціях проти Росії, оскільки він дуже боляче вдарить по фінансовій системі цієї країни”, – підкреслив Єльченко.

Коментуючи резолюцію Європарламенту, експосол зазначив: “Не думаю, що це гарантовано на 100%, але якщо вже така резолюція внесена, це означає, що є певна кількість депутатів, які це підтримують. Я вважаю, що це буде зроблено”.

У Росії є вихід?

Так. Передусім припинити агресію проти України. В такому випадку Захід перестане загрожувати Кремлю від’єднанням від SWIFT. Ще один варіант – знайти альтернативу цій міжнародній системі.

Як один із способів уникнути колапсу російська влада розглядає інтеграцію з китайською CIPS. Однак, на відміну від SWIFT, вона розрахована тільки на транзакції в юанях. А міжнародною валютою, як відомо, все ще залишається долар.

У МЗС РФ також заявляли, що в країні може з’явитися власний аналог SWIFT. Однак навіть російські експерти мало вірять у можливість реалізації цього плану.

“Для того, щоб зробити повноцінну альтернативу, треба фактично вибудувати таку міжнародну систему, якій би довіряли всі фінансові інститути світу, і водночас система не повинна бути пов’язана тільки з однією з країн світу, мала б прості формати обміну, однакові регламентаційні вимоги до всіх учасників. На базі будь-якої окремо взятої національної платіжної системи таке повторити неможливо”, – говорив економіст Михайло Лейтес.

Безсумнівно, 16 вересня Європарламент ухвалив історичну резолюцію. Однак від’єднання Росії від SWIFT – це міра, яку застосують тільки в крайньому випадку, наприклад, якщо РФ спробує почати повномасштабне вторгнення в Україну. Зараз владі нашої країни необхідно шукати і добиватися введення санкцій проти “Північного потоку-2”, бо російський газопровід загрожує національній безпеці як України, так і Європи.