Сьогодні 8 січня церковне свято! Щo в жодному разі не мoжна робити зpанку, щоб у вас весь день не був невдалим

8 січня за новим церковним календарем православні згадують преподобних Григорія чудотворця і Григорія затворника Печерських.

Про традиції дня, його народні прикмети, а також що відзначають у церкві 8 січня за старим стилем – розповідаємо в матеріалі.

8 січня 2024 року – яке сьогодні церковне свято за новим і старим календарем
8 січня (20 січня за старим стилем) – день пам’яті преподобних Григорія чудотворця і Григорія затворника Печерських.

Григорій чудотворець жив у XI столітті, чернечий постриг прийняв у Києво-Печерській лаврі.

Він був відомий своєю вченістю – багато читав, багато знав, а книги вважав своїм єдиним надбанням.

У переказах сказано, що Григорій мав дар напоумлення: він кілька разів зустрічав злодіїв в обителі – то в келії, то в саду монастиря. Усіх їх монах переконав залишити свій промисел і почати жити чесно.

Одного разу монах ішов по воду до Дніпра – там його побачили отроки князя Ростислава. Вони почали сміятися над ним, знущатися і лаяти його. Чернець терпів, але потім відповів: “Діти, вам би належало журитися і просити молитов, бо над вами вирішено вже суд Божий… Ви всі разом із вашим князем знайдете смерть у воді”. Про це донесли князю Ростиславу, і він, розгніваний, велів кинути зв’язаного Григорія в Дніпро. Але пророцтво ченця збулося: Ростислав і княжичі потонули, коли рятувалися втечею від половців – на очах у брата, князя Володимира Мономаха.

***

Григорій, затворник Києво-Печерський, жив у XIV столітті. Про нього відомо, що крім того, що жив у затворі, він харчувався все життя невареною травою. Коли до нього приходили хворі, цю ж траву давав і їм – і вони зцілювалися.

8 січня також відзначають день пам’яті святителя Еміліана, єпископа Кизицького, який постраждав за віру в IX столітті.

Свято 8 січня за старим стилем – Собор Пресвятої Богородиці.

Про що говорять прикмети на 8 січня.

За прикметами дня судять, якою буде погода і літо:

сніжки добре ліпляться – до тепла;
зяблики заспівали – чекай потепління з дня на день;
захід сонця червоного кольору – буде мороз;
ворони галасують – до хуртовини;
день видався морозний і хуртовинний – літо буде холодним.
У народному календарі 8 січня – Омелянів день. Його, так само як Івана-бражника, вважали Перезимником – тобто, перехідним часом від зими до весни.

Що не можна робити 8 січня

У свято є низка заборон. Що сьогодні не можна робити:

сваритися;
відмовляти в допомозі;
байдикувати.

Водночас за народними прикметами забороняється працювати зранку – якщо почати день із клопотів, то все піде шкереберть. Не слід цього дня також залишатися на самоті, варити кисіль і купувати мотузки – у народі вважають, що це до біди.

Що можна робити 8 січня

У свято можна піти до церкви – у святих просять про позбавлення від хвороб, про дарування мудрості для близьких, які ведуть неправедне життя, а також допомоги у зміцненні сім’ї, вихованні дітей.

У народі цього дня запрошували в гості і пригощали кума з кумою – вважалося, що це зміцнить здоров’я дітей. Кум і кума приходили в дім до хрещеників зі шматком мила і рушником – мило використовували під час купання дітей.

Традиційно цього дня також належить попрощатися зі Святками і згодом приступати до повсякденних справ.

8 січня – іменини сьогодні.

Іменини сьогодні за церковним календарем відзначають Василь, Василина, Віктор, Володимир, Георгій, Григорій, Дмитро, Домініка, Євген, Омелян, Іван, Ілля, Михайло, Пафнутій, Юліан.Джерело