Сьогодні 18 грудня церk0вне свято: Що kатегорично заборонено виносити з дому в цей день, щоб не сталась велиkа біда

18 грудня за новим церковним календарем згадують святителя Модеста, патріарха Єрусалимського. У народному календарі – Модестів день.

Розповідаємо про його традиції, заборони, народні прикмети і кого вшановують 18 грудня за старим стилем.

18 грудня 2023 року – яке сьогодні церковне свято за новим і старим календарем
18 грудня (31 грудня за старим стилем) – день пам’яті святителя Модеста, який все своє життя присвятив Богу.

Модест народився у VII столітті в місті Севастії Каппадокійській у Малій Азії. Виховували його в християнських традиціях і з ранніх років хлопчик вирішив присвятити своє життя служінню Богу. Тому, коли подорослішав, постригся в ченці.

Спочатку він став настоятелем монастиря святого Феодосія Великого (Палестина). Якраз у цей час розгорілася війна з перським царем Хозроєм – було вбито 90 тис. християн, а християнські храми зруйновано. Єрусалимський патріарх Захарія та інші разом із Хрестом Господнім потрапили в полон. Тому Модесту доручили тимчасово керувати Єрусалимською Церквою. Він почав відновлювати зруйновані святині, відновив храм Гробу Господнього. Незабаром Модеста призначили патріархом Єрусалимської церкви. Помер святитель у глибокій старості, у 97 років.

Свято 18 грудня за старим стилем – день пам’яті Сави Освяченого, чудотворця.

Про що говорять прикмети на 18 грудня

Прикмети дня розповідають про те, якою буде погода найближчими днями і зима:

мороз цього дня – залишок зими буде сніжним і теплим;
снігурі співають – до снігопаду;
вітер західний або південно-західний – до потепління;
сніг осів під ногами – чекай відлиги.
У народному календарі 18 грудня – свято Модестів день, Модест, а також Покров худоби. За старих часів говорили: “Який Модест, такий буде і червень місяць”.

Що не можна робити 18 грудня

У цей день є низка заборон. Що сьогодні не можна робити:

лаятися і лихословити;
відмовляти в допомозі;
влаштовувати гучні застілля, п’янки, порушувати інші правила посту.

За старих часів вважалося, що цього дня гуляє нечисть, тому заборонялося залишати на видному місці ножі. Також не можна штопати одяг – будеш протягом цілого року виправляти помилки. Не слід брати гроші в борг і давати комусь у борг – до бідності та розорення.

Увечері ні під яким приводом не варто виносити з дому старий одяг, взуття та сміття – разом із ними можна винести удачу.

Що можна робити 18 грудня
Святого Модеста вважають покровителем домашньої худоби, тому святителю моляться за захист тварин від холоду, голоду та загибелі, а також за благополуччя і процвітання господарства. На іконах святого Модеста часто зображують зі святими Флором, Лавром і Власієм, до яких підносять молитви про те саме.

Тим, хто дотримується посту, в цей день можна їсти гарячу їжу без олії – з 18 грудня починається найсуворіший тиждень посту. Раніше ми публікували детальний календар харчування на Різдвяний піст по днях.

Цього дня прийнято просити пробачення та пробачати.

18 грудня – іменини сьогодні
Іменини сьогодні за церковним календарем відзначають Віра, Віктор, Володимир, Данило, Єгор, Єлизавета, Зоя, Іван, Ілля, Марк, Михайло, Модест, Микола, Семен, Сергій, Софія, Федір, Юрій.Джерело