Невідомі факти про найзагадковішу картину Леонардо Да Вінчі “Таємна Вечеря” (ФОТО)

Сама назва знаменитої роботи Леонардо да Вінчі “Таємна вечеря” несе в собі сакральне значення. Дійсно, багато полотен Леонардо овіяні ореолом загадковості. У “Таємній вечері”, як і в багатьох інших роботах художника, простежується багато символізму і прихованих послань.

Нещодавно було завершено реставрацію легендарного творіння. Завдяки цьому вдалося дізнатися чимало цікавих фактів, пов’язаних з історією картини. Сенс її досі не цілком зрозумілий. З приводу прихованого посилу “Таємної вечері” народжуються все нові здогадки.
Леонардо да Вінчі – одна з найзагадковіших особистостей в історії образотворчого мистецтва.

Одні практично зараховують художника до лику святих і пишуть йому хвалебні оди, інші, навпаки, вважають його богохульником, який продав душу дияволу. Але при цьому ніхто не сумнівається в геніальності великого італійця.

Історія створення картиниНасилу віриться, але монументальний розпис “Таємна вечеря” було зроблено 1495 року на замовлення міланського герцога Людовіко Сфорца. Незважаючи на те, що правитель славився своєю розпусною вдачею, він мав дуже скромну і благочестиву дружину Беатріче, яку він, варто зазначити, дуже поважав і шанував.


Але, на жаль, справжня сила його любові проявилася лише тоді, коли його дружина раптово померла. Скорбота герцога була настільки великою, що він 15 днів не виходив із власних покоїв, а коли вийшов, то насамперед замовив Леонардо да Вінчі фреску, про яку колись просила його покійна дружина, і назавжди поставив крапку у своєму розгульному способі життя.

Своє унікальне творіння художник завершив 1498 року. Розміри розпису склали 880 на 460 сантиметрів. Найкраще “Таємну вечерю” можна розглянути, якщо відійти на 9 метрів убік і піднятися на 3,5 метра вгору. Створюючи картину, Леонардо користувався яєчною темперою, що згодом зіграло з фрескою злий жарт. Полотно почало руйнуватися всього через 20 років після створення.

Знаменита фреска розташована на одній зі стін трапезної в церкві Санта-Марія-делле-Граціє в Мілані. Якщо вірити мистецтвознавцям, художник спеціально зобразив на картині точно такий самий стіл і посуд, якими користувалися на той момент у церкві. За допомогою цього нехитрого прийому він намагався показати, що Ісус і Юда (Добро і Зло) знаходяться набагато ближче, ніж ми думаємо.
Цікаві факти
1 Особистості апостолів, зображених на полотні, неодноразово ставали предметом суперечок. Судячи з написів на репродукції полотна, що зберігається в Лугано, це (зліва направо) Варфоломій, Яків-молодший, Андрій, Іуда, Петро, Іоанн, Фома, Яків-старший, Пилип, Матвій, Тадей і Симон Зелот.

 1. Багато істориків вважають, що на розписі зображено євхаристію (причастя), оскільки Ісус Христос обома руками вказує на стіл із вином і хлібом. Щоправда, існує й альтернативна версія. Про неї піде мова нижче…
  3 Багато хто ще зі шкільного курсу знає історію про те, що найскладніше да Вінчі далися образи Ісуса та Іуди. Спочатку художник планував зробити їх втіленням добра і зла і довго не міг знайти людей, які б послужили моделями для створення його шедевра.
  Одного разу італієць під час служби в церкві побачив у хорі юнака, настільки натхненного і чистого, що не залишалося сумнівів: ось воно – втілення Ісуса для його “Таємної вечері”.

0дного разу італієць під час служби в церкві побачив у хорі юнака, настільки натхненного й чистого, що не залишалося сумнівів: ось воно – втілення Ісуса для його “Таємної вечері”.
Останнім персонажем, прототип якого художнику все не вдавалося знайти, був Юда. Да Вінчі годинами блукав вузькими італійськими вуличками в пошуках відповідної моделі. І ось через 3 роки художник знайшов те, що шукав. У канаві валявся п’янчуга, який вже давно перебував на краю соціуму. Художник наказав привести п’яницю в його майстерню. Чоловік практично не тримався на ногах і слабо розумів, куди він узагалі потрапив.

Після того як образ Іуди був завершений, п’яниця підійшов до картини і зізнався, що десь уже її раніше бачив. На здивування автора чоловік відповів, що три роки тому він був зовсім іншою людиною – співав у церковному хорі та вів праведний спосіб життя. Саме тоді до нього підійшов якийсь художник із пропозицією написати з нього Христа.
Так, за припущеннями істориків, для образів Ісуса та Юди позувала одна й та сама людина в різні періоди свого життя. Цей факт слугує метафорою, показуючи, що добро і зло йдуть пліч-о-пліч, і між ними дуже тонка грань.

 1. Найбільш спірною вважається думка про те, що праворуч від Ісуса Христа сидить зовсім не чоловік, а не хто інший, як Марія Магдалина. Її місце розташування вказує на те, що вона була законною дружиною Ісуса. Із силуетів Марії Магдалини та Ісуса утворюється буква М. Нібито вона означає слово matrimonio, яке перекладається як “шлюб”.
 1. На думку деяких учених, незвичайне розташування учнів на полотні не випадкове. Мовляв, Леонардо да Вінчі розмістив людей за знаками зодіаку. Згідно з цією легендою, Ісус був Козерогом, а його кохана Марія Магдалина – Дівою.
 2. Не можна не згадати той факт, що під час Другої світової війни внаслідок влучання снаряда в будівлю церкви було зруйновано практично все, окрім стіни, на якій зображена фреска.
  А до цього 1566 року місцеві ченці пробили в стіні із зображенням “Таємної вечері” двері, які “відрізали” ноги персонажам фрески. Трохи пізніше над головою Спасителя повісили міланський герб. А наприкінці ХVII століття з трапезної і зовсім зробили стайню.
 3. Не менш цікавими є роздуми людей мистецтва про їжу, зображену на столі. Наприклад, біля Іуди Леонардо намалював перекинуту сільничку (яка в усі часи вважалася поганою прикметою), а також порожню тарілку.
 4. Існує припущення, що апостол Фаддей, який сидить до Христа спиною, – це насправді автопортрет самого да Вінчі. І, з огляду на вдачу художника і його атеїстичні погляди, ця гіпотеза більш ніж імовірна.
  Гадаю, навіть якщо ти не відносиш себе до поціновувачів високого мистецтва, тебе все одно зацікавила ця інформація. Якщо це так, поділися статтею зі своїми друзями