Кандидат біологічних наук Іван Хом’як: Нас очікує затяжна пaндемія. Склав список того, на що не варто витрачати ресурси під час тривалої eпідемії.

Марнотратство

Нас очікує затяжна пандемія, тому через деякий час відсутність ресурсів (особистих та державних) стане ключовим фактором. Я спробую скласти список того, на що не варто витрачати ресурси під час тривалої епідемії.

Пише http://www.replikanews.org

1) Додаткове вживання вітамінів, зокрема аскорбінової кислоти. Якщо ви маєте повноцінний раціон, не займаєтеся тяжкою фізичною працею і не маєте специфічних обмінних порушень, то ви вже отримали свою дозу вітамінів. Наприклад, коли ви не вживаєте продуктів тваринного походження, то недоотримуєте В12. Це небезпечно, тому що смерть при короновірусі настає через недостатню насиченість киснем крові. А якщо у вас ще й низький гемоглобін (В12-дифіцитна анемія), то шанси летального фіналу ростуть.

Аскорбінка. 29 досліджень 11306 піддослідних показали, що прийом додаткових доз вітаміну С не зупиняє застуду. (Hemilä H, Chalker E. Vitamin C for preventing and treating the common cold. Cochrane Database Syst Rev. 2013 Jan 31;(1):CD000980. doi: 10.1002/14651858.CD000980.pub4.). Єдине, що зараз (2018 і далі) перевіряється, так це скорочення тривалості хвороби на 8-14% (на один день в середньому). Тобто, приймати його до застуди немає смислу. Крім того, якщо карантин триватиме більше ніж кілька тижнів, то тривале передозування вітамінами призведе до небезпечних побічних ефектів.

2) Маски. Маска була винайдена, щоб хірурги не заражали своїм диханням оперованих хворих. Тобто, маску мають носити хворі (!). Звичайна дешева (іронічний смайлик) одноразова маска – це ненадійний захист здорової людини. В наших умовах (вже від 10 до 15 грн за шт) співвідношення “захист- витрати” не на користь такої покупки. Дієвими є респіратори або респіратороподібні маски в комплекті із окулярами. Однак, якщо ви не вмієте їх знімати/одягати, то ризик заразитися буде ще вищий, ніж якби ви були без маски. Такий захист потрібен виключно, коли ви не можете уникнути контакту із потенційно-хворим.

3) Ліки. Специфічних ліків від COVID19 немає. Більшість противірусних препаратів є препаратами із недоведеною ефективністю і тяжкими побічними ефектами. Ефективні ліки від однієї хвороби не будуть такими само для іншої. Антибіотики і сульфамідні препарати на віруси не діють. Їх призначають лише в тому випадку, коли ослаблений вірусами організм атакується патогенними бактеріями. Пити антибіотики для профілактики або початкових стадіях хвороби – тупо і небезпечно. Як і відмовлятися від них, коли маєте бактеріальне ускладнення. Гомеопатію і різні травки навіть не згадую. Перше – це разводняк (у всіх смислах слова), а друге – дієтична добавка (див пункт 1). Часник допомагає. Наприклад, від СНІДу – наїжтеся часнику і спробуйте підхопити ВІЧ статевим шляхом))) Те саме і тут – триматиме потенційних заражених на відстані))) До речі, в Китаї до лікарень часто потрапляли люди із ушкодженнями стравоходу, через те що їли до 2 кг часнику за добу.

4) Самодіагностика за симптомами. Це абсолютна маячня, яку перепостила купа моїх друзів. Ми можемо знати статистичний розподіл частот різних симптомів, але коли ми мамо справу із конкретною людиною, це усе до дистального кінця травної системи. Ніхто не може відрізнити на око форму грипу, короновірнусну інфекцію чи звичайний риновірус. Оскільки, специфічного лікування тяжких наслідків немає, то протокол буде один і той же – симптоматичне лікування та інтенсивна терапія. Ми можемо лише визначити, що маємо симптоми ГРВІ, щоб посилити ізоляцію себе від здорових (наприклад, почнемо носити маску). А також, коли наше самопочуття погіршиться – звернутися до лікаря. І не варто гадати, це у вас звичний сезонний грип чи пандемічний COVID19/2. Це всерівно, що проходити фб-тест, яка ти порода дуба))) Єдина можливість встановити чи підчепили коронавірус – лабораторний тест.

5) Лабораторні тести. Чи варто витрачати 16 тисяч гривень на те, щоб перевірити себе на короновірус? Це має бути крайня ситуація, коли ви відчуваєте легку застуду або близький контакт із потенційним зараженим і не маєте можливості ізолюватися від важливих для вас людей із групи ризику. До речі, ви можете підхопити цей вірус одразу після тестування, або дорогою додому. І ваш негативний тест несподівано може стати позитивним. Терапія при короновірусі не відрізняється від грипу. Тести – це контроль за епідемією. Якщо результати вашого тестування не стали частиною інформаційної системи, це безглузде марнування коштів. Якщо у вас тяжкий випадок, то тест вам мають зробити безкоштовно.Тому, усякий негативний тест, якщо ви не перехворіли вимагатиме ще одного, ще одного і ще… Головне питання – у вас вистачить коштів на півтора роки карантину?

6) Круті антисептичні аерозолі. Аерозолі із антисептиками не завжди надійні щодо вірусів. Наприклад, хлоргекседин. Він точно не діє проти поліовірусів та аденовірусів. Щодо решти немає надійних доказів (Hans-P. Harke (2007), “Disinfectants”, Ullman’s Encyclopedia of Industrial Chemistry (7th ed.), Wiley, pp. 10–11) Читайте хімсклад препарату і хоча б у Вікіпедії подивіться чи він діє на віруси. Користуйтеся кількома джерелами інформації, бо заказуха в фармацевтичній наці річ поширена. Використовуйте старий добрий спирт в концентраціях не нижче 65-75% (для рук і предметів, які могли контактувати із вірусом – мобільники та інше) та намилювання рук протягом 20 с звичайним милом. Думаю, розумним буде мити обличчя із милом після повернення додому.

7) Інтернет. Розвивайте недовіру до інтернет джерел. Яке б воно було раніше надійне всерівно шукайте першоджерело – вченого чи наукову статтю, краще декілька. Я викладаю для майбутніх журналістів природничі дисципліни і знаю про що кажу. Знайшовши, перевірте існування цього вченого та його репутацію за межами новини (ORCID Scopus…) і головне, уважно перечитайте, що він точно сказав. Наш мозок дуже любить погратися в “одна баба сказала.”

Далі буде…

Іван Хом’як – доцент, кандидат біологічних наук