“COVID-19 залишиться назавжди,в Україні захворіє мільйон”: відомий інфекціоніст попередив про неминуче…

Коронавірус буде накривати світ кількома хвилями, поки не використовує свій потенціал і не інфікує 70% живуть на планеті. Тому цілком можливо, що друга хвиля, яку очікують восени, може бути менш агресивною, оскільки вірус не захоче вмирати разом зі своїм господарем – людиною – і спробує послабити свою дію.

Пише https://www.presentnews.biz.ua

Однак точно відомо, COVID-19 тепер залишиться з людьми назавжди. Як нам навчитися жити з вірусом і не вмирати і скільки українців перебуває в зоні ризику інфікування – в інтерв’ю OBOZREVATEL розповів лікар-інфекціоніст і колишній глава Центру громадського здоров’я МОЗ Володимир Курпіта.

– Ваш колега Ігор Кузин вважає, що в Україні поки середня стадія захворювання. Чи згодні?

– Україна знаходиться на початковому етапі епідемії, проте оцінювати хід інфікування складно, так як кількість тестувань у нас досить низька порівняно з іншими країнами-сусідами. Однак можна стверджувати, що введений в березні карантин, дає хороший результат. Пікового зростання у нас немає. Зменшилася також кількість респіраторних захворювань. Ситуація не погіршується.

Разом з тим якщо тестів робити більше, як і планує МОЗ, то кількість підтверджених випадків зросте. Поки ми залишаємося в зоні ризику. Найбільше мене турбує, як пройдуть свята – Вербна неділя і Великдень, коли контакти хворих і здорових людей збільшаться. Це може привести до зростання захворюваності.

– Санітарний лікар Віктор Ляшко сказав, що українські лабораторії недозавантажені тестуванням і можуть робити їх по 30 тисяч в тиждень. Виходить, що і самих випадків, що вимагають діагностики, не так вже й багато?

– Попит на тестування в суспільстві є. Але недозавантаженість лабораторій пов’язана не з відсутністю попиту, а з проблемами організаційного характеру. Є кілька проблемних сфер, на які варто звернути увагу. Перша – хто відбирає зразки для досліджень? Поки сімейні лікарі не залучені в відбір зразків, це роблять мобільні бригади, які виїжджають за направленням лікарів. На організацію їх роботи потрібен час.

Володимир Курпіта

Друге – чим відбирати і куди відбирати? Потрібно забезпечити наявність аплікаторів, шпателів і пробірок. Поки все це покладено на місцеву владу. Третє – це потужність самих лабораторій. Якщо подивитися на кількість тестувань, які здійснюються в різних областях, то виявиться, що десь їх дуже багато, а десь дуже мало. Система дійсно може проводити 30 тисяч досліджень на тиждень за умови налагодженої роботи. До сих пір зусилля влади були спрямовані на забезпечення тестами, тепер слід взятися за організацію самого процесу тестування.

– Ігор Кузин ще каже, що по вулицях в Україні не ходять тисячі інфікованих.

– В Україні вже більше двох тисяч інфікованих, але жодна система нагляду за коронавірусів в жодній країні світу, включаючи Німеччину і Корею, яких ставлять в приклад, що не виявляє 100% всіх випадків. Чутливість епідеміологічного нагляду в різних країнах різна. За оцінками вчених з Лондонської школи гігієни і тропічної медицини, кількість виявлених хворих з симптомами у нас становить 10% від загальної кількості потенційно інфікованих. На один виявлений випадок у нас може бути до 9 невиявлених.

– В Україні все ще можливий сценарій Італії, де загинуло понад 19 тисяч осіб, або все-таки будемо ближче до Німеччини, де померло близько 2,8 тисячі людей?

– В Україні не буде жодного з цих сценаріїв, у нас буде українська. Будь-який сценарій в кожній країні базується не тільки на здатності вірусу розповсюджуватися, але і на ряді чинників. Перший – стан системи охорони здоров’я, яка здатна ізолювати або надавати допомогу. І тут ми програємо, у нас є багато проблемних речей. Друге – уклад життя. На жаль, ми бідна країна і українці не дуже сильно социализируются. У маленьких містах люди не ходять по барах і ресторанах, але нині це хороший чинник, тому що уповільнює розповсюдження вірусу. Плюсом є карантин.

Коронавірус в Україні

Важлива також політична ситуація в країні. Особливо довіру до влади. Тут якраз актуальний приклад Італії, де за останні 10 років були великі політичні зрушення, недовіру до дій влади досить високо. Люди не дотримувалися порад влади.

Третій момент – останнім часом говорилося про те, що універсальне покриття вакцинацією від БЦЖ може впливати на темпи поширення і розвиток епідемії. В Україні це охоплення становить 75-80% і цей показник нам теж в плюс. І найголовніше, Україна приходить в епідемію коронавируса влітку, коли сонце і ультрафіолет будуть скорочувати темпи захворювань. Якщо намітилася тенденція вірусу в Україні буде йти до уповільнення – зможемо трохи видихнути.

– З початку першого зафіксованого випадку пройшло майже півтора місяця. Про яку тенденції можна говорити, якщо за цей час в Україні інфікувалося понад дві тисячі осіб?

– Хворих виявляють з відставанням в 7-10 днів з моменту захворювання. Така ж тенденція зберігається і в Україні. Тобто нинішні виявлені хворі заразилися тиждень-два тому. Один хворий може інфікувати 2,5-3 людей. Кожен з 266 нинішніх інфікованих міг заразити мінімум 2,5 людини. Це означає, що через 7-10 днів в лікарні можуть прийти 550-600 нових хворих. За цей час вони інфікують ще 2,5 людини і на виході матимемо тисячу заражених осіб. Тому з другої половини квітня кількість хворих буде збільшуватися і лікарні це відчують. Основне питання, як нинішній карантин і інші обмеження вплинуть на поширення інфікування. Більш докладні прогнози можна буде зробити перед Великоднем, через пару днів після Вербної неділі.

– Скільки українців захворіє на піку?

– Під час першого спалаху може перехворіти до 5% населення, а це один мільйон, і в основному в містах. Всього в зоні ризику знаходиться 22 мільйони українців.

З того одного мільйона, які можуть перехворіти, 5% – 50 тисяч – можуть звернутися за допомогою. Але це неякісні прогнози. Я згоден з висновками Ольги Голубовської, що всього коронавірусів перехворіє до 30 мільйонів українців, але це точно не буде в першу хвилю. Процес буде розтягнутий в часі. Всього буде кілька хвиль, які пройдуться через всю земну кулю. Люди зможуть побороти вірус, якщо 70% населення отримає імунітет. Як ми це зробимо – перехворівши або після вакцинації – побачимо.

Якщо ми говоримо, що в першу хвилю, а це 40 днів, в Україні захворіє один мільйон чоловік, то в пік захворюваності, який припаде на другу половину квітня, можемо мати до 1,5-2 тисячі звернень за медичною допомогою в добу.

– Медична система впорається з таким навантаженням, якщо врахувати, що ми готувалися заздалегідь.

Коронавірус в світі

– Немає жодної країни світу, де б система охорони здоров’я впоралася з таким викликом. Українські лікарі працюватимуть на межі, тому дуже важливо наситити нашу медичну систему максимальними ресурсами зараз. Це і обладнання і люди. Дуже важливо змінити самі стандарти. Зараз вірусом інфікуються медики, часто не в опорних лікарнях. На жаль, вони не мають або відповідної настороженості або можливості захищати себе, використовуючи засоби індивідуального захисту. За звичкою в непрофільних лікарнях українські медики продовжують приймати пацієнтів без маски і окулярів, навіть якщо вони є в наявності. Це звичка, яку слід змінити. Не впевнений, що каральні методи тут допоможуть.

– Поширення вірусу в світі постійно прискорюється. За останній тиждень захворіло вже понад півмільйона людей. Про що це говорить?

– Це природний хід епідемії, коли один хворий, якщо його не ізолюють, заражає двох чоловік. Це така математична прогресія, коли кожне наступне покоління інфікованих подвоюється. Якщо з моменту зараження до прояву симптомів проходить 5-6 днів, можна стверджувати, що за цей час популяція хворих теоретично може збільшуватися вдвічі. Такий масовий зростання дійде до певного піку, одночасно почнуть впливати профілактичні заходи (обмеження, карантин, зміна поведінки людей). Коли ми побачимо, що кількість нових випадків зменшується, це означає, що перша хвиля йде на спад.

– Зараз світ уже досяг піку? Італія і Іспанія кажуть, що кількість хворих зменшується, але у Франції, Великобританії і США їх стає більше.

– Спочатку реєструється так зване плато, коли протягом тижня-півтора кількість нових випадків не росте, потім кількість нових випадків починає знижуватися. Складно сказати, скільки часу на це буде потрібно.

– Навіть якщо в світі буде близько 10 мільйонів хворих, то говорити про колективний імунітет все-таки рано?

– Звичайно. Ми повинні бути реалістами. Люди мають справу з новим вірусом, він не перший і не останній, з яким людство стикається в цілому. Люди починають завойовувати нові ареали для проживання, а там можуть жити загрозливі віруси. Тому актуальними будуть питання глобального потепління і зміни клімату. Люди повинні переглянути глобальну систему безпеки, яка включає в себе і глобальне здоров’я, і ​​реагування на глобальні загрози. Якщо ми навчимося це робити, то жертви від коронавируса будуть не марними. Якщо висновків не зробимо, то наступна епідемія буде значно страшніше. Наступний вірус буде ще агресивніше.

– В Україні заговорили про ослаблення карантину на травень. Як це робити, щоб уникнути другої хвилі інфікування?

– Будь-які обмеження мають наслідки. З одного боку, зменшують кількість захворювання, а з іншого – їх тривалість залежить від економічного стану і можливості людей дотримуватися ці обмеження. Карантин можуть зберегти в тих регіонах, де фіксувалися спалахи. Якщо епідемія не спалахне різко, то ключовим питанням щодо зняття карантину будуть економічні проблеми, але не медичні.

Поки Кабмін не бачить можливостей для ослаблення карантину, це питання буде обговорюватися після великодніх свят. Це правильна політика.

– Чи є ризик, що після зняття карантину, світ накриє друга хвиля епідемії?

– Вона буде. Нам потрібно навчитися жити в нових умовах і глобальні подорожі можуть значно скоротитися. Вірус дуже швидко змінюється. Це – жива істота і йому потрібне середовище проживання – людина. Якщо вірус буде швидко вбивати свого господаря, то загине разом з ним. Йому це невигідно, тому в плані симптоматики вірус може слабшати. Такі зміни будуть на користь людям, тому цілком ймовірно, що симптоматика другої хвилі буде менше жахливою, ніж зараз.

Світ накриває друга хвиля епідемії

З іншого боку 80% випадків вже і зараз протікають легко. Звичайно, кожна смерть – це трагедія, але загальна статистика смертності не така вже й страшна. І це парадокс будь-якої епідемії. Думаю, в подальшому люди просто зосередяться на тих хворих, у яких високий ризик інфікування і запропонують заходи саме для них. А для решти вони не будуть такими потужними.

– Тобто коронавірус нікуди не дінеться від людей, але з часом стане менш агресивним, наприклад, як ГРВІ чи грип штаму А і В.

– Загалом так, але грип теж є агресивним, від нього теж вмирають люди. Просто є вакцина, яка покриває штами Н1N1. Якщо така вакцина буде створена проти нового вірусу – це теж буде заходом боротьби.

– Американська розвідка переконана, що кількість смертей від вірусу в Китаї  –  щонайменше 42 тисяч осіб.

– Китай – авторитарна країна, а в таких країнах дуже легко маніпулювати цифрами. Їх складно перевірити, вони закриті, а будь-які спроби опублікувати їх завершуються репресіями. Тому я не виключаю правдивості висновків американців. Але не варто виключати і політичний фактор – в США готуються до виборів, а Китай – економічно дуже потужна країна. Зазвичай якісь проблеми, з якими не справляються всередині країни, списуються на зовнішнього ворога.