Чорновіл : Я біолог за першою освітою й розумію, який це жaх. Чому зараз цей екологічний апокаліпсис шириться майже безперешкодно?

Лише за пару днів пожежі випалили понад 18 тисяч гектарів екосистем. Я біолог за першою освітою й розумію, який це жaх, які страшні втрати для природи й жорсткий тиск на наші легені. Процес лише шириться. Так відбувалося і у всі минулі роки. Але після активного старту диких та екологічно шкідливих практик спалювання сухої трави, очеретів, кущів різко наставав спад. Там, де бракує свідомості в людей, мають діяти поліцейські заходи впливу. І діяли. Щороку ще з 1990-их на цей час формувалися виїзні групи, які ловили порушників та вели профілактичну роботу.

Пише http://www.replikanews.org

Чому зараз цей екологічний апокаліпсис шириться майже безперешкодно? Бо не до нього. Поліція масово займається відловлюванням порушників карантину. За вихід без маски (нехай навіть у деяких містах не з першого разу), прогулянка з дитиною, а не собакою в парку, вихід разом понад 2 людей (навіть членів однієї родини з одної квартири!) – це вже від 17 до 34 тисяч штрафу без жодних юридичних клопотів. А за статтею 245 Кримінального Кодексу за “Знищення або пошкодження лісових масивів, зелених насаджень навколо населених пунктів, вздовж залізниць, а також стерні, сухих дикоростучих трав, рослинності або її залишків на землях сільськогосподарського призначення вогнем чи іншим загальнонебезпечним способом” передбачено штраф від 5100 до 8500 гривень. Так, там може бути й обмеження та позбавлення волі. Але практика застосування таких санкцій мінімальна. Наприклад, торік виродка, який спалив пару гектарів заповідних земель на Донеччині засудили аж на 1 рік виправних робіт з відтермінуванням (тобто умовно). Хіба ідіота, який підпалив ліс під Чорнобилем, може реально пoсaдять.

Юридична система в мої часи передбачала співставлення важкості різних порушень та санкцій покарань за них. Зараз “висококваліфіковані” ідіоти навіть не знають про цю одну з основ справедливої правової системи. А практика правоохоронної діяльності повинна (на жаль, тут зіслатися на позитивний досвід давніших років важче) чітко встановлювати пріоритетність масового залучення поліції для протидії масштабним подіям. На жаль, основним мірилом стає на загроза, а розмір штрафних санкцій.

На останок про трaгiчне. Всі вже з новин чули про вбuвствo у Львові лідера гурту Лесик-бенд та хорошого українського рокера Олександра Дацюка. Я не був його другом чи близьким знайомим, але свого часу мав приємність познайомитися й часом спілкуватися. Чудова й натхненна творчістю людина. Його зaрiзaв прямо на вулиці в 21.00 вечора якийсь пoкuдьок-бомжара. От тільки злoчuн стався не дуже далеко від мого львівського помешкання, де живуть знайомі. Чув ще раніше від них, що якийсь п’янuй та неaдекватний вuродок уже не раз у цьому районі зачіпав людей, часто пoгрoжував нoжeм. Це далеко не околиця міста, ближче до центру. Зaгрoза людям тривала не один тиждень. Поліція цього не помічала. Чи був це той самий yбuвця, не знаю. Але повний пaрaліч поліції після проваленої реформи привів до того, що громадян захищати нікому. Нацполіція ловить дрібних порушників карантину задля грубих штрафів і красивої статистики…

Taras Chornovil